PUGET SOUND FALL BALL 2017

***Team listed second is the home team*** Weekends Double Header starting at 12:00 unless otherwise noted***

Weekday games time limit, NO new inning after 2:05 hours. Drop dead at 2:15 hours.

Weekend games no time limit

All games no extra innings. Tie break after regulation is bases loaded 1 out.

2017 Fall Ball Master Schedule

Fall Ball Playoff Schedule

SeptRAC 4:30RAC 7:00Heritage 4:30Heritage 7:00High School Sites
4Labor DayLabor DayLabor DayLabor DayLabor Day
5Yelm V vs Olympia V
**CANCELLED**
Timberline 1 V vs Shelton V
**CANCELLED**
**CANCELLED**Spanaway Lake M vs
SS Southside JV 6:00
**CANCELLED**
**CANCELLED**
6North Thurston JV vs Tumwater JVOlympia JV vs SS Westside JVBethel V vs Sumner V 6:00
7Tline 2 V vs North Thurston VTimberline JV vs Onalaska MCurtis V vs Rogers VSS Eastside JV vs Rogers JV
8Fri OFFFri OFFFri OFFFri OFFFri OFF
9Timberline V at Sumner V
SS South Side JV at Spanaway Lake
Tline 2 V at Shelton V
Rogers V at North Thurston V 2:00
Curtis V at Olympia V 2:00
Yelm V at Bethel V
Onalaska M at Olympia JV 10:00
Rogers JV at Timberline JV
SS Westside JV at Tumwater JV
SS Eastside JV at North Thurston JV 10:00
10
11Shelton V vs Yelm V 6:00
12Olympia JV vs SS Southside JVOlympia V vs Tline 2 VBethel V vs Curtis V 6:00
13North Thurston JV vs Timberline JVNorth Thurston V vs Timberline VSpanaway Lake M vs Rogers JVSumner V vs Rogers V
14SS Westside JV vs SS Eastside JVTumwater JV vs Onalaska JVCurtis V vs. Olympia V 5:00 pm
Makeup game from 9/9
15Fri OFFFri OFFFri OFFFri OFFFri OFF
16Rogers V at Timberline V
Tline 2 V at Bethel V
Curtis V at Shelton V
Sumner V at Olympia V 2:30
Yelm V at North Thurston V 2:00
Spanaway Lake M at Tumwater JV
Onalaska M at SS Eastsdie JV
SS Westside at North Thurston JV 10:00
Rogers JV at Olympia JV 10:00
17SS Southside at Timberline JV
18
19Timberline JV vs Olympia JVTimberline V vs Olympia VSpanaway Lake M vs SS Eastside JV 6:00
20SS Southside JV vs North Thurston JVShelton V vs North Thurston VCurtis V vs Sumner VRogers JV vs SS Westside JV
21Tline 2 V vs Yelm VTumwater JV vs Onalaska M 6:30Bethel V vs Rogers V 6:00
22Fri OFFFri OFFFri OFFFri OFFFri OFF
23Spanaway Lake M at Tline 2 V
Timberline V at Bethel V
Onalaska M at Shelton V

Curtis V at North Thurston V 2:00 CANCELLED

Rogers V at Olympia V 11:00 AM
Yelm V at Sumner V
Rogers JV at Tumwater JV 11:00 AM
SS Southside JV at North Thurston JV 10:00
24SS Westside JV at Timberline JV
SS Eastside JV at Olympia JV
25Shelton V vs Tline 2 V 6:00
26North Thurston JV vs Olympia JVNorth Thurston V vs Olympia V
27Tumwater JV vs SS Southside JVSS Eastside JV vs Onalaska MSpanaway Lake M vs Rogers JVCurtis V vs Rogers V
28Timberline JV vs SS Westside JVTimberline V vs Yelm VBethel V vs Sumner V 6:00
29Fri OFFFri OFFFri OFFFri OFFFri OFF
30Curtis V at Timberline V
Rogers V at Shelton V
North Thurston V at Sumner V 9:30 am
Olympia V at Bethel V
Yelm V at Spanaway Lake M
Olympia JV at Tumwater JV
SS Southside Jv at SS Westside JV
Rogers JV at North Thurston JV
Oct. 1Onalaska M at Tline 2 V 10:00 AM

SS Eastside at Timberline JV 2:00 PM
2Tumwater JV vs SS Eastside JVNorth Thurston V vs Yelm V
3Olympia JV vs North Thurston JVOlympia V vs Shelton VSS Westside JV vs Spanaway Lake M 6:00
4Sumner V vs Rogers VSS Southside JV vs Rogers JV
5Timberline V vs Tline 2 VTimberline JV vs Onalaska MBethel V vs Curtis V
6Fri OFFFri OFFFri OFFFri OFFFri OFF
7Timberline V at Shelton V

North Thurston V at Tline 2 V (10:00 AM)

Yelm V at Olympia V

Curtis V at Sumner V

Rogers V at Bethel V

Rogers JV at Spanaway Lake M

Olympia JV at SS Westside JV (MCRA in Shelton)

Timberline JV at North Thurston JV (10:00 AM)

SS Southside JV at SS Eastsdie JV
8Onalaska M at Tumwater JV
9OFFOFFOFFOFFOFF

FALL BALL PLAYOFF SCHEDULE

DATERAC 4:30RAC 7:00 Heritage 4:30Heritage 7:00Tumwater High 4:00
Oct 10Game #1
Varsity Bracket
1 vs 8
Tline2
vs
Olympia V
(W) OLYMPIA 14-4
Game #4
Varsity Bracket
3 vs 6
NTV
vs
Shelton V
(W) Shelton 2-1
Game #2
Varsity Bracket
4 vs 5
Rogers V
vs
Sumner V
(W) Rogers 9-1
Game #4
Mix Bracket
3 vs 6
Tumwater
Vs
SS Southside
(W) Tumwater 7-6
Oct 11
Game #1
Mix Bracket
1 vs 8
Timberline 1
Vs
Onalaska M

(W) Tline 1 2-1
Game #3
Mix Bracket
2 vs 7
Yelm V
Vs
Timberline JV

(W) Yelm 3-0


Game #2
Mix Bracket
4 vs 5
Rogers JV
Vs
Spanaway Lake M

(W) Rogers
10-3
Game #3
Varsity Bracket
2 vs 7
Curtis V
vs
Bethel V

(W) Curtis 11-3
Oct 12Game #1
JV Bracket
1 vs 4

North Thurston JV
Vs
SS Eastside

(W) NT JV 6-1
Game #2
JV Bracket
2 vs 3

Olympia JV
Vs
SS Westside

(W()Olympia JV 6-5
Game #5
Varsity Bracket

Rogers V
vs
Olympia V

(W) Olympia 3-2
Game #5
Mix Bracket

Tline 1
Vs
Rogers JV

(W) Tline1 1-0
OFFOFFOFFOFF OFF

DATERAC 11:00RAC 2:00RAC 5:00
Oct 14Game #6
Varsity Bracket

Curtis V
Vs
Shelton V
(W)Curtis 10-3
Game #6
Mix Bracket

Yelm V
Vs
Tumwater
(W) Yelm 3-2
Game #3
JV Bracket
Championship

North Thurston JV
vs
Olympia JV
(W) Olympia JV 9-4

JV Bracket Champs
Olympia JV

Oct 15N/AGame #7
Mix Bracket
Championship

Timberline 1

vs
Yelm v
(W) Yelm 1-0

Mix Bracket Champion Yelm
Game #7
Varsity Bracket
Championship

Curtis
vs
Olympia V
(W) Olympia 5-4

Varsity Bracket Champs
Olympia